Életmódváltás – filozófiánk

Életmódunk nagyon sok összetevőből áll, beleértjük az étkezést, mozgást, alvást, munkát és pihenést, lakókörnyezetet, szerhasználatot, gondolatokat, érzelmeket, társas kapcsolatokat, mindent, ami arra a kérdésre válasz, hogy Hogy vagy? Így tehát nem csupán cselekvéseid vagy nemcselekvéseid, döntéseid, hanem a hozzájuk kapcsolódó gondolataid, érzelmeid, állapotaid, a mozgatórugóid, a fizikai és társas környezeted és mindezekhez való viszonyulásod is meghatározza, hogy hogy hogyan élsz, és hogyan érzed magad a bőrödben.

Az életmódváltás igénye megszülethet valamilyen krízis nyomására: betegség, fájdalom, veszteség (vagy az azoktól való félelem); olykor közös sorsunk valamelyik természetes mérföldkövével járó, új, eddig ismeretlen kihívások – új párkapcsolat, házasság, munkahely vagy lakóhelyváltás, gyermekszületés, a gyermekek kirepülése, nyugdíjazás vagy maga a korosodás, stb. – hatására születik meg a gondolatot: mostantól máshogy kell(ene), lehet(ne) csinálni-élni.

A változtatás nem mindig könnyű (ajánljuk figyelmedbe erről szóló cikkünket:  Miért olyan nehéz változtatni a szokásainkon, életmódunkon?), hiszen szokásainkat, a jól begyakorolt rutinjainkat kell megváltoztatni és újakat létrehozni. A változás útja mindenkinél nagyon más lehet, aszerint, hogy kinek mi elérhető, mit tud megvalósítani vagy mi a fő akadálya.

Filozófiánk szerint

  • Az életmódváltás korántsem a lemondásról az akaraterő edzéséről és nem is a pozitív gondolatokról szól (nem megkérdőjelezve helyüket és szerepüket az életünkben!), sokkal inkább hosszú távon élhető és fenntartható változtatásokról, amik beépülnek az életedbe: a gyakorlatias szokásoktól kezdve a fejedben lévő gondolkodási mintákig: hogy milyen a viszonyod önmagaddal, a másikkal, a világgal.
  • Bármi is kényszeríti ki vagy hívja meg a változtatás igényét, az életmódváltás célja, hogy megtaláld a saját BALANCE-odat: melyben „jó formádat tudod adni”: a test kivirulhat és jól működhet; van energiád, hogy tenni tudd, amit tenni akarsz, vagy egy adott helyzet megkíván; rendelkezel a változásokhoz való alkalmazkodás képességével; lelki szilárdsággal.
  • Nincs egyetlen út, módszer, ami mindenkinek jó és üdvös. A komplex életmódváltás nem forgatókönyv szerint történik, nem eltervezett folyamat, hanem lehetőségeket jelent, amikkel a pillanatnyi állapotod, befogadókészséged szerint tudsz élni (ezekről bővebben itt tudsz tájékozódni: Életmódváltó bérlet).