Fordítsd a stresszt a saját javadra

Ha stresszről beszélünk, legtöbbször az ártalmai kerülnek előtérbe, úgy gondolunk rá, mint az életünk megrontójára, és valóban, súlyos következményei is lehetnek, akár betegséghez vezethet.

Ugyanakkor, ha minden kiszámítható rendben és súrlódások nélkül történne, egyhangú lenne az életünk és nagyon unatkoznánk. Soha nem éreznénk a jól eső izgatottságot sem, hiszen az is stresszreakció, csak pozitív előjellel él a fejünkben.

Akkor érezzük magunkat jól, ha a stressz és a megküzdési képességek összhangban vannak. Az önbizalom és önerő szilárd alapját azok a kihívások adják, amelyekkel meg tudunk küzdeni. Azonban, ha ezek hiányoznak az életünkből, nem alakul ki, vagy leépül az önbizalom. A stressz kiváltotta készenléti módból, a vele járó éberségből fakad, hogy a stressz egy ideig növeli a teljesítményt és hatékonyságot, motivációt és erőt ad, általa fejlődünk, és érünk el sikereket.

Gond akkor adódik, nincs elég kapacitás a megküzdésre (túl nagy a kihívás), ha túl sokáig tart a felhangolt üzemmód, vagy túl sűrűn követik egymást a stresszes epizódok, nincs idő megnyugodni, a szervezet nem tud regenerálódni és kifárad.

Mennyi az elég és mennyi a túl sok? Mindenkinek máshol van a küszöbe és nagyon is érdemes a sajátodat megkeresni, hiszen a megfelelő típusú és mennyiségű stressz vezet a legnagyobb teljesítményhez és elégedettséghez. Az önismeret fejlesztésével sokat tehetsz azért, hogy tudd magadról, számodra hol van a szükséges és elégséges, egészséges mérték. Persze nem mindig választhatod meg, hogy milyen helyzetekbe kerülsz. A stresszkezelési készségek fejlesztése során növelheted és sokoldalúvá teheted a megküzdési kapacitásaidat, megtanulhatod és meg is változtathatod, hogy bizonyos helyzetekben mi és mekkora reakciót vált ki belőled, hogyan tudsz utána megnyugodni és mit érzel iránta.