Hasznos tanácsok a rendszeres gyakorláshoz

A hozzánk forduló kliensekkel gyakran beszélgetünk a rendszeres gyakorlásról. Teljesen mindegy, hogy valaki a fájdalmától vagy más zavaró dologtól szeretne megszabadulni, a jó állapotát szeretné megőrizni, vagy fejlődni szeretne, a rendszeres gyakorlás hozzájárul a céljaihoz. Akár tornáról, akár jógáról, légzőgyakorlatról, relaxációról vagy meditációról legyen szó, a hosszan tartó jótékony hatását akkor tudja kifejteni, ha a gyakorlás napi szinten, rendszeresen történik.

Összegyűjtöttünk néhány tippet, hogy hogyan tudod megkönnyíteni, hogy tényleg rendszerré váljon.

  • Terv készítés: tervezd meg, hogy mikor lesz a gyakorlás ideje. Légy reális! Gondold végig, mikor van olyan időd amikor reálisan senki nem zavar, Te sem zavarsz senkit. Találd meg a helyet is, ahol fogsz tudni gyakorolni. Mások a lehetőségek, ha sokan éltek együtt vagy egyedül élsz, ha van saját szobád, vagy ha nincs, stb.
  •  Első lépésben érdemes egy hetet megtervezni, és kipróbálni, hogyan működik. Ha valami nem megy simán, a következő héten változtass a terven. Érdemes egy hétig maradni az eredetinél, mert vannak akadályok, „nem menések”, amik elmúlnak, átalakulnak😊 PL. az, hogy und, vagy nem tudsz figyelni nem biztos, hogy ok a változtatásra.
  • Fontosabb a rendszeresség, mint a gyakorlás hossza. Inkább legyen 10 perc mindennap – minden másnap, mint félóra hetente egyszer- kétszer. Persze minél többet gyakorolsz, annál hamarabb, illetve erősebben jelentkeznek a hatások. Ha szokásoddá válik a rendszeres gyakorlás könnyebb az idejét fokozatosan növelni, tartalmát szélesíteni, színesíteni.
  • Ragaszkodj a tervedhez: csak nagyon nyomós ok esetén hagyd ki a napi gyakorlást. Nem baj, ha nincs kedved hozzá, vagy fáradtabb vagy, legfeljebb vedd szelídebbre a gyakorlást.
  • Ha a napjaid ugyanabban a ritmusban telnek, könnyebb dolgod lesz, mert elég a hétköznapi és a hétvégi verziót kigondolni. Ha pl. váltott műszakban dolgozol, vagy minden reggel különböző időpontban viszed iskolába a gyerekeket, akkor minden különböző típusú napot kezelj külön. Van, akinek az a legkönnyebb, ha 10 perccel korábban kel és reggel gyakorol, és van, aki le nem mondana 10 perc alvásról. Van, akinek az a legjobb, ha munka után hazaérve gyakorol, ezzel egy kicsit el is választja a munkát és a szabadidőt. Gondold végig azt is, hogy mikor és hol lesz hely, ahol és amikor zavartalanul el tudsz tölteni egy kis időt?
  • Ha nagyon rendszertelen életet élsz, első lépésben dolgozz ki B terveket: mi történik, ha reggel elalszol és nem tudsz gyakorolni? Mikor van, van-e lehetőség napközben vagy este valamikor megcsinálni?
  • Beszélgess a családtagjaiddal, akikkel egy fedél alatt élsz és kérd a támogatásukat. Sokkal könnyebb támogató közegre lelni, ha elmondod, hogy miért fontos neked, amit csinálsz, és ha tudják, hogy mi fog történni. A gyakorlás során szerzett pozitív tapasztalataidat oszd meg velük.