Mitől függ az egészségünk?

Ma a fejlett világban a krónikus, nem fertőző betegségek határozzák meg az egészségi állapotunkat.

Az egészségi állapotunkért önmagában az életmód 43%-ban felelős. Az epigenetikai kutatások alapján az életmódunknak szerepe van abban, hogy a genetikai tényezők, hogyan aktiválódnak, mennyiben tudnak kifejeződni. Az életmód hatással van a genetikai tényezőkre is. A környezeti hatások egy részére nincs ráhatásunk, ugyanakkor vannak módosítható környezeti tényezők is, melyek összefüggenek az életmódunk egyes elemeivel.

Összességében tehát azt, hogy hogyan érezzük magunkat a bőrünkben – milyen a közérzetünk, milyen tüneteink, betegségeink vannak – alapvetően az életmódunk határozza meg.

Az egyensúly, a tünet és a betegség

Testünk működése olyan, mint egy kád, amibe folyamatosan folyik be és ki a víz.

Befolyó víz: minden, ami a testünkbe és a tudatunkba kerül, aminek van mennyisége és minősége is!

  • táplálék, víz, levegő – tiszta és szennyezett
  • gondolat, érzelem, feszültség, konfliktus
  • terhelés – fizikai, érzelmi, mentális

Kifolyó víz (lefolyó): minden, amivel meg tudunk szabadulni mindattól, ami már elhasználódott, ami nem szolgálja céljainkat, ami felesleges (több, mint ami süzkséges)

  • testsúly, levegő, víz, salakanyagok (széklet, vizelet, izzadság)
  • indulat, negatív érzelmek és gondolatok,
  • izomfeszültségek, blokkok,
  • testi-lelki szennyeződések, stb. …

Egyensúly, amikor a befolyó víz minősége rendben van és mennyisége megfelel a kifolyó víznek. Ilyenkor jellemzően jól érezzük magunkat, képesek vagyunk megküzdeni a nehézségekkel, vannak tartalékaink.

Tünet, amikor kifolyik a víz a kád peremén, és áll a víz a padlón – először csak a fürdőben, aztán már a többi helyiségben is, sőt idővel a szomszédnál is megjelenik…. Valami, ami nem oda való, ami zavar vagy zavart okoz a működésben.

Betegség, amikor már a parketta felpúposodik, a tapéta lemállik, bútorok vetemednek, penészednek … Amikor már károsodás jön létre, ami látható, érezhető.

A beömlő és a kifolyó víz mennyiségének és minőségének szabályozása = életmód

Mit tehetünk, ha a kifolyt vízbe lépünk?

  • nekiállunk vizet felmerni, törölni
  • zárjuk és/vagy szűrővel látjuk el a csapot és kihúzzuk a dugót (tágítjuk vagy tisztítjuk a lefolyót)

Sok esetben a beavatkozásunk véget ér a víz (a tünet) eltüntetésére tett kísérleteknél – fájdalomcsillapító, savlekötő, emésztéssegítő, vérnyomás csökkentő, nyugtató/szorongásoldó, antidepresszáns, masszázs, egy injekció az ízületben/gerincmellé, bizonyos esetben még a műtétek is, alkohol, drog stb. Ezekből keresünk egyre többet, jobbat, hatásosabbat. …

A tünet a szervezet jelzése arra vonatkozóan, hogy baj van, nem maga a tünet a baj.

A tünetet megszüntető-elnyomó beavatkozások olyanok, mint a szénmonoxid jelzőből kiszedni az elemet, ha sípol – hogy ne idegesítsen a sípolása.  Ez önmagában nem szünteti meg azt, ami a baj, ami a tünetet létrehozta. Ahhoz hozzá kell nyúlni a csaphoz és/vagy a lefolyóhoz is.

A tünetek tartós eltűnéséhez vissza kell állítani az egyensúlyt, vagyis azt a működésmódot kell megváltoztatni, ami oda vezetett, hogy kifolyjon a víz – tünet legyen. HA csak a tünetre koncentrálunk, azt nyomjuk el, akkor a baj, az a folyamat, ami létrehozta a tünetet meg marad, tovább hat és a tünetből lassabban vagy gyorsabban szervkárosodás – betegség jön létre.

Az a működési mód, ami megbontotta az egyensúlyt és létrehozta a tünetetet, az az aktuális életmódunk. Ennek megváltoztatása tudja visszaállítani az egyensúlyt.

Ettől még fontos a tünetek kezelése, hiszen az életmódváltás lassú folyamat, és addig is fel kell szedni a vizet, hogy ne okozzon több kárt, és, hogy alkalmassá váljunk a változásra, kedvezőbb körülményeket teremtsünk a helyreállításhoz.