Így előzd meg, hogy „befulladjon” a rendszeres gyakorlás

Ismerős számodra, amikor valami új dolgot tervezel, bele is vágsz, de a kezdeti lelkesedés lecsengése után jön a mélypont és befullad a dolog? Korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy hogyan tudod elkezdeni a rendszeres gyakorlást, ez a mostani arról szól, hogy hogyan tudsz túljutni a mélypontokon.

  • Kerüld el az elmulasztott gyakorlás miatt bűntudatot. Arra biztosan nincs szükséged. Ha nem gyakoroltál, vizsgáld meg mi volt az indokod. Nézd meg objektív akadály volt-e, kiküszöbölhető-e, vagy a tervedet kell módosítani, hogy betartható legyen.
  • Dokumentáld (akár egy füzetben vagy egy applikációban) hogy mikor mit csináltál és mit tapasztaltál a hatására. Azt hiszed, emlékezni fogsz rá, de nagyon hamar (órák alatt) elillannak a konkrétumok.
  • Hidd el, megéri, akár néhány hónap múlva visszaolvasni, hogy honnan-hova jutottál. Ha mindig csak előre a cél felé nézel, akkor csak a hiányt, a „nem eleget” fogod látni. Ha időről időre visszanézel az úton, akkor láthatod, hogy már mennyit haladtál. Ez segít fenntartani a motivációdat, hogy van értelme.
  • Keress „indikátorokat” – olyan konkrét dolgokat, amiknek a változása érzékelhető, esetleg mérhető is, ami segít nyomon követni, érzékelni a változásokat. Az eredmények sokszor kis lépésekben jelentkeznek. Az is eredmény, ha már hetek, hónapok óta rendszeresen gyakorolsz. Tartsd nyilván! Az akaraterőd, kitartásod már biztosan fejlődött. Azzal meg könnyebb a további változás. Ezek kitalálásában és értékelésben tud segíteni életmódtanácsadód, edződ, tanárod, stb.
  • Kérdezz meg néha másokat is, látnak-e változást? Sokszor a környezet előbb veszi észre a finom változásokat, mint mi magunk.
  • Legyél büszke az erőfeszítésedre, kitartásodra. Légy hálás magadnak az öngondoskodásért.
  • Idővel meg fogod látni, hogy a gyakorlás egy kaland, melyben megismerheted jobban önmagad, tested-lelked működését, és képessé válsz befolyásolni azokat.